parallax background
ЯКІ УКРАЇНСЬКІ ПОЛІТИКИ БРЕШУТЬ НАЙБІЛЬШЕ

Стаття опублікована у виданні «Новое время»


З початку політичного сезону, тобто з вересня 2017 року, фактчекінговий проект VoxCheck некомерційної організації VoxUkraine протягом двох місяців стежив за висловлюваннями двох десятків топових політиків України: президента країни, прем'єр-міністра, лідерів і спікерів усіх парламентських фракцій, деяких самовисуванців, а також ключових представників позапарламентської опозиції.

Аналітики зібрали 424 цитати, з яких після перевірки лише трохи більше третини виявилися дійсно правдивими. Тобто в двох випадках з трьох типовий топовий український політик у своїх публічних промовах бреше, маніпулює даними чи перебільшує.

Перші брехуни

Аналіз VoxCheck показав: найрідше правду каже Юлія Тимошенко, лідер Батьківщини. За нею в рейтингу неправдорубів розташувалися Вадим Рабинович з Опозиційного блоку і двоє його колег із фракції – Юрій Бойко та Олександр Вілкул. А №5 заслужив Олег Березюк із Самопомочі.

Так, за два місяці VoxCheck зібрав 46 фактичних цитат Тимошенко, які можна перевірити. З них лише чотири були правдивими — це менше 10%. Причому три з чотирьох подібних цитат є повторенням даних ООН про те, що 60% населення України перебувають за межею бідності. В ООН не дають пояснень з приводу того, як саме вони вирахували частку жебраків у країні, але тим не менш подібні дані організація дійсно озвучувала.

Фактчекери з VoxCheck провели контент-аналіз її промов: оцінили емоційне забарвлення і перевірили наявність у них статистики. І ось результат: 95% всіх цитат Тимошенко виявилися негативно зарядженими. "Зубожіння", "геноцид", "знищення людей" – це її улюблені фрази.

Але Тимошенко як політик-професіонал зазвичай підкріплює слова цифрами: 70% її цитат, як показав аналіз, містять дані. І найчастіше вона використовує правильну статистику, але в половині випадків нею маніпулює.

А ще Леді Ю часто має проблеми з арифметикою. Наприклад, вона говорить, що скорочення доларового ВВП в 1,7 рази – це мінус 70%. А коефіцієнт для розрахунку пенсій зменшується в 1,35 рази – і це, мовляв, мінус 35%. Насправді в першому випадку буде мінус 41,5%, у другому – мінус 26%.

На другому місці в рейтингу головних брехунів країни – Вадим Рабинович, людина, яка обманює навіть своїх соратників і виборців: обіцяв покинути фракцію Опоблоку, але так і не дотримав слова.

Все ще опоблоківець і творець партії За життя, а також ведучий програми Хто кому Рабинович на 112-му каналі за два місяці говорив правду лише в чотирьох випадках з 30 перевірених (13% цитат).

Рабинович теж любить статистику, і його вирази негативні ще більше, ніж у Тимошенко. Але якщо лідер Батьківщини маніпулює зі знанням справи, то цей політик часом просто плутає дані.

Саме Рабинович заявив, що "найбільші інвестиції в цьому році прийшли в Україну з Росії" і "гастарбайтери принесли до держбюджету понад $4,2 млрд". Гроші заробітчан не йдуть до бюджету — їх отримують родичі українців, що працюють за кордоном. При цьому з Росії в Україну в першому півріччі 2017-го вони прислали лише $300 млн. А російські інвестори вклали $119 млн, і це далеко не найбільший показник.

Замикає трійку лідерів рейтингу Юрій Бойко, співкерівник Опозиційного блоку. Він більш акуратний з даними, хоча правди в його промові трохи більше, ніж у Тимошенко і Рабиновича, — 16% (або 5 цитат з 31 перевіреної).

Бойко теж робить ставку на статистику і негатив, що й не дивно: він — один із найактивніших критиків уряду в Верховній раді.