parallax background
ВЕРХОВНА РАДА: ПІДСУМКИ РОКУ

За час роботи Верховної Ради VIII скликання було зареєстровано рекордну кількість законопроектів – 4,6 тис. Це значно перевищує показники Рад попередніх скликань. Так, за чотири роки роботи ВР ІІІ скликання було зареєстровано меншу кількість законопроектів (3,6 тис.), ніж у ВР VIII скликання за два. Щодо парламентів інших скликань ситуація така: ВР VII скликання (за рік і 10 місяців) – 3,9 тис. законопроектів, ВР VI скликання – 2,5 тис., ВР V скликання (за рік і чотири місяці) – 1,6 тис., ВР IV скликання – 2,4 тис.

Це близько 37 законопроектів на один день пленарного засідання або 12 хвилин на розгляд одного проекту (із обговоренням та голосуванням). При цьому третину всіх законопроектів зареєстрували окремі народні депутати. За 2016 рік народні депутати зареєстрували 1 232 проектів законів, із яких 423 (34%) мали лише одного автора.

До прикладу, у вересні-листопаді 2016 року серед лідерів за кількістю зареєстрованих законопроектів були Євгеній Мураєв (позафракційний), Сергій Каплін (БПП) та Тетяна Донець (Народний Фронт). Вони самостійно зареєстрували 19, 8 та 6 законопроектів відповідно.

При цьому законопроекти, які мають одного автора значно рідше стають законами, аніж груп депутатів. Із 85 законів, прийнятих в 2016 році і які зареєстрували народні депутати, лише 15 мали автором одну особу.

Комітет виборців України рекомендує обмежити право законодавчої ініціативи для окремо взятих народних депутатів. Для цього необхідно передбачити, що право законодавчої ініціативи мають народні депутати у чисельності не меншій, аніж чисельність найменшої фракції. Для ВР VIII скликання це б складало 19 осіб.

ЯКІСТЬ ЗАКОНОПРОЕКТІВ

Третину зареєстрованих законопроектів неможливо реалізувати. Про це свідчать висновки Міністерства фінансів України, отримані у відповідь на інформаційний запит.

За два роки роботи ВР VIII скликання до Міністерства фінансів надійшло на експертизу 4583 законопроекти, по яких Мінфін надав свій висновок щодо можливості їх реалізації. Із них 1579 законопроекти визнано неможливими до реалізації.

Найбільше нереальних до виконання законопроектів у фракцій "Опозиційного блоку" та ВО "Батьківщини" та груп "Відродження" і "Волі народу". За два роки роботи депутати "Опозиційного блоку" зареєстрували 497 законопроектів. Із них 236 були визнані Мінфіном неможливими до реалізації. Депутати "Відродження" зареєстрували 382 законопроекти, 178 із яких нереальні до виконання. Депутати "Волі Народу" запропонували 434 законопроекти, із яких 196 неможливо виконати. Таким чином, кожен другий законопроект депутатів цих політичних сил неможливо виконати.

АНАЛІЗ ПРИЙНЯТИХ ЗАКОНІВ

Лише 10% законопроектів стають законами. У 2016 році із 1,5 тис. законопроектів законами стали 160.

75% прийнятих в 2016 році законів – це зміни в існуючі закони. Із 160 законів зміни вносили 120.

У 2016 році Верховна Рада прийняла вдвічі менше законів, ніж минулого року: 160 проти 350. Це один із найнижчих показників за останні десять років.

ТЕМАТИКА ЗАКОНІВ

Найчастіше темами прийнятих законів були промислова та економічна політика (17 законів), безпека і оборона (16) та боротьба із корупцією і злочинністю (14). Ще 29 законів стосувалися ратифікації міжнародних угод. Групування законів за темами було зроблено на основі того, який Комітет ВР був головним при їх розгляді.

АВТОРИ ЗАКОНІВ

Із 160 законів, прийнятих в 2016 році, 85 ініціювали народні депутати. Ще 23 ініціював Президент і 52 – Кабінетів Міністрів.

Найчастіше авторами прийнятих законів були депутати Блоку Петра Порошенка, Народного Фронту та "Самопомочі".

Депутати БПП були серед авторів 65 законів, "Народного Фронту" – 61, "Самопомочі" - 35. Таким чином, фракція "Самопомочі", яка перебуває в опозиції, долучилася до розробки кожного третього закону, прийнятого в 2016 році. Також було прийнято 27 законів "Батьківщини" та 24 – Радикальної партії Олега Ляшка.

Найменш часто приймалися закони депутатів "Опозиційного блоку" (12 законів), "Волі Народу" (12) та "Відродження" (9). Депутати від різних фракцій могли бути серед ініціаторів одного закону.

ГОЛОСУВАННЯ ЗА ЗАКОНИ

Найчастіше за прийняті в 2016 році закони голосували колишні члени коаліції "Європейська Україна": фракції «Блоку Петра Порошенка", "Народного Фронту", "Самопомочі", Радикальної партії Олега Ляшка та "Батьківщини". В середньому "за" голосували 77% депутатів "Народного Фронту", 71% Блоку Петра Порошенка, 68% "Самопомочі", 54% Радикальної партії Олега Ляшка та стільки ж "Батьківщини".

Радикальна партія Олега Ляшка, "Самопоміч" та "Батьківщина", попри заяви про перебування в опозиції, підтримали ¾ прийнятих у 2016 році законів. Із 160 законів, прийнятих в 2016 році, "Самопоміч" підтримала 140. За 95 законів проголосувало більше 70% депутатів фракції, за 45 законів – від 50 до 69%.

Радикальна партія Олега Ляшка підтримала 111 законів. За 77 із них проголосувало більше 70% депутатів фракції і ще за 34 закони – 50-69% депутатів фракції.

"Батьківщина" підтримала 105 законів. За 38 проголосувало більше 70% депутатів фракції і за 67 – більше половини. Також в середньому «за» голосувало трохи менше половини позафракційних депутатів – 45% та групи "Воля Народу" - 41%.

Найменше голосів «за» в середньому давали "Відродження" (28%) та "Опозиційний блок" (26%).

СПІЛЬНІ ГОЛОСУВАННЯ

Найчастіше однаково із БПП та "Народним Фронтом" голосували фракції "Самопомочі", Радикальної партії Олега Ляшка та "Батьківщина". "Самопоміч" проголосувала спільно з БПП та «Народним Фронтом" за 53 закони, Радикальна партія – за 42, ВО "Батьківщина" - за 28. Тобто, різниця між кількістю голосів "за" склала не більше 10%.

Блок Петра Порошенка та "Народний Фронт" найчастіше голосували спільно один із одним. Однакове голосування за 114 законів із 160 (різниця не більше 10% голосів).

"Самопоміч" найчастіше голосувала так, як "Народний Фронт" . Однакове голосування (+-10%) за 70 законів.

Радикальна партія Олега Ляшка найчастіше голосувала так, як з БПП. Однакове голосування за 72 закони.

ВО "Батьківщина" найчастіше голосувала так, як "Самопоміч". Однакове голосування за 52 закони.

"Опозиційний блок" найчастіше голосував так, як позафракційні. Однакове голосування за 51 закон.

ГОЛОСУВАННЯ ЗА ЗАКОНИ (по темам)

Депутати БПП та "Народного Фронту" стабільно голосували "за" незалежно від напрямку законів. Депутати "Опозиційного блоку та "Відродження" так само стабільно не голосували за більшість законів незалежно від їх тем.

Лише половина депутатів "Самопомочі" в середньому голосували "за" закони із сфери науки, освіти та охорони здоров’я.

Лише 37% депутатів Радикальної партії Олега Ляшка в 2016 голосували «за» закони, що стосувалися соціальної політики. Тобто, профільним комітетом щодо яких було визначено Комітету ВРУ з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення. РПЛ та "Батьківщина" не підтримували закони, що стосувалися бюджетної політики: в середньому 44% та 49% "за" відповідно.

"Батьківщина" не підтримувала закони щодо аграрної політики (50% "за"). Також депутати "Батьківщини" менше за інші фракції підтримували закони із сфери безпеки та оборони. В середньому "за" голосували лише 54% депутатів фракції. У інших фракцій показники підтримки відповідних законів значно вищі. Радикальна партія – 69% "за", БПП – 72% "за", "Самопоміч" - 76% "за", "Народний Фронт" - 77% "за". Серед іншого лише 7 депутатів "Батьківщини" підтримали закон щодо перерахунку грошового забезпечення сім’ям військовослужбовців, які були захоплені в полон. Жоден депутат "Батьківщини" не підтримав створення Сил спеціальних операцій.