parallax background
КВУ: «ОПОБЛОК» І РАДИКАЛЬНА ПАРТІЯ ПРОВАЛЮЮТЬ ВИКОНАННЯ ВИБОРЧИХ ПРОГРАМ

"Народний Фронт" та Блок Петра Порошенка лідирують у рейтингу фракцій за виконанням виборчих обіцянок. Комітет виборців України проаналізував як прийняті так і зареєстровані законопроекти, що стосувалися виконання положень виборчих програм.

Виборча програма "Народного Фронту" виконана майже повністю – на 82%.

Із програми "Блоку Петра Порошенка" виконано 60% положень.

Трохи більше половини положень реалізовано й у програмі "Самопомочі" - 54%.

Програма "Батьківщини" виконана на 42%.

Найменш виконаними є виборчі програми Радикальної партії Олега Ляшка (37%) та "Опозиційного блоку" – 23%.

"Причиною низьких результатів окремих фракцій є їх перебування в опозиції. Тому в дослідженні було враховано не лише прийняті закони, а й розроблені законопроекти. На жаль, провальний результат депутатів від "Опозиційного блоку" та РПЛ пов’язаний із тим, що вони не розробили законопроектів, що стосувалися значної частини положень їх виборчих програм" – зазначив генеральний директор КВУ Олексій Кошель.

"До прикладу, на виборах 2014 року Радикальна партія Олега Ляшка обіцяла запустити роботу суспільного антикорупційного корпусу у складі ветеранів АТО, а також Всеукраїнської мережі захисників прав людини. "Опозиційний блок" обіцяв розробити та реалізувати Національний план примирення, а також План відродження Донбасу. Реалізація цих ініціатив не залежала від голосувань в парламенті, але, тим не менш, вони виконані не були" - додав Кошель.

Також значна частина обіцянок партій із самого початку були нереальними до виконання.

"Найбільше таких обіцянок у виборчій програмі Радикальної партії Олега Ляшка. Зокрема, про повернення Україні ядерного статусу, створення партизанських загонів та виділення вдесятеро більше коштів на медицину. Були подібні обіцянки й в інших сил. Так, "Батьківщина" обіцяла домогтися членства України в ЄС, а "Опозиційний блок" та Блок Петра Порошенка – індексувати зарплати і пенсії до рівня інфляції" – зазначив Олексій Кошель.

Методологія:

- обіцянку дотримано (більше 50% фракції проголосували солідарно за чи проти відповідного закону чи постанови, який дозоляв реалізувати обіцянку. Враховувалося останнє успішне голосування (коли законодавчий акт був прийнято – в першому, другому, третьому читанні чи в цілому). Авторство ініціативи не мало значення.

Наприклад, "Самопоміч" обіцяла запровадити муніципальні органи правопорядку. 21.05.15 відповідний законопроект №2890 було прийнято в першому читанні. 24 із 30 депутатів "Самопомочі" проголосували «за», тому обіцянку дотримано. "Опозиційний блок" обіцяв домогтися збереження позаблокового статусу і тому не підтримав внесення змін щодо відміни позаблоковості. Отже, обіцянку дотримано.

- обіцянку частково дотримано .

Наприклад, ВО "Батьківщина" обіцяла створити незалежне Антикорупційне бюро із правом на провокацію хабара. НАБУ було створено, але відповідного права воно не отримало. Провокація хабара заборонена Кримінальним Кодексом.

- обіцянка у процесі виконання

(фракція зареєструвала законопроект на виконання обіцянки)

- обіцянку не дотримано (фракція не здійснила кроків для виконання обіцянки або ж не не підтримала закон чи постанову, які відповідали обіцянці)

Наприклад, "Опозиційний блок" обіцяв підвищити соціальний захист військовослужбовців, але за відповідні закони в середньому голосувало менше 50% депутатів фракції. "Народний Фронт" обіцяв побудувати надійно укріплений кордон і, хоч фракція підтримала виділення коштів на його будівництво, проект "Стіна" не реалізовано.

У переліку присутні не всі обіцянки із передвиборчих програм партій. Частину із них було нереально оцінити через їх абстрактність. Інші ж взагалі не стосувалися діяльності Верховної Ради. Ще частина обіцянок були втілені за час діяльності Верховної Ради VII скликання. Адже партії подавали свої програми до того, як попередня Верховна Рада закінчила свою каденцію. Тому такі обіцянки також не були охоплені дослідженням.