parallax background
МІСІС ПОПУЛІЗМ. ДЕСЯТЬ СУПЕРЕЧНОСТЕЙ ЮЛІЇ ТИМОШЕНКО

Стаття вийшла друком у журналі "Новое время"

Юлія Тимошенко продовжує розкручувати на публіці свої улюблені теми: тарифи на комуналку, газові питання, підвищення зарплат. Ось тільки багато її заяв суперечать одна іншій

Роформувати агрохолдинги і повернути землю фермерам – з такою заявою виступила на Всеукраїнському селянському вічі лідер партії Батьківщина Юлія Тимошенко. В її риториці особливо акцентується увага на тому, що право розпоряджатися землею треба віддати селянам.

«Головна проблема українського села і економіки загалом – те, що люди не здатні нічого купити», - сказала вона на Вічі. У той же час, Тимошенко відкрито заявляє, що «земля не може бути товаром, доти, доки фермери не матимуть гарантії і можливості, як зберегти її в своїх руках». А місяць тому, на початку жовтня, Батьківщина проголосувала за продовження мораторію на продаж сільгоспземель до 2018 року, тим самим позбавивши людей права відкрито розпоряджатися цією самою землею. Але ще в 2008-му Тимошенко, тоді прем'єр-міністр України, навпаки, виступала за створення ринку землі як обов'язкової умови від Міжнародного валютного фонду.

Гучні заяви про майбутнє сільськогосподарських земель – не єдина невідповідність у лінії поведінки Тимошенко та її команди. Періодично вона вдається до популізму і вдається до словесних маніпуляцій.

НВ зібрало 10 суперечностей Леді Ю – від газових історій до іміджу.

1. Мінімальні зарплати

26 жовтня на facebook-сторінці Батьківщини з'явився пост про те, що заява прем'єр-міністра Володимира Гройсмана про необхідність підняти мінімальну зарплату вдвічі – це результат тиску на уряд і загальної боротьби, учасниками якої є і суспільство, і сама Батьківщина.

Фото: скріншот НВ

Але вже 2 листопада в тій же соцмережі Тимошенко залишила пост з посиланням на інтерв'ю з Сонею Кошкіною. У виносці вона позначила, що, підвищуючи зарплати вдвічі, уряд іде на обман і знищення системи формування зарплат для всіх українців.

2. Комунальні тарифи

Тарифи на комуналку – болюча тема практично для багатьох українців. Тимошенко б'є по хворому місцю, обіцяючи ці самі тарифи знизити. Насправді ж, у держави немає можливості забезпечити ці дешеві тарифи – дефіцит бюджету очікується на рівні 3,7% ВВП у цьому році.

«Звичайна людина слухає агітаторів Батьківщини, які кажуть про низькі тарифи, і погоджується з ними», - розповів у коментарі НВ Анатолій Октисюк, політолог з Міжнародного центру перспективних досліджень. Він вважає, що для перемоги на наступних виборах, коли б вони не відбулися, обіцянок низьких тарифів і критики нинішнього уряду може цілком вистачити.

3. Газові дискусії

Тимошенко, яка встигла отримати прізвисько Газової принцеси і навіть потрапила до в'язниці за газові контракти 2009 року, все ще продовжує публічно дискутувати на тему газу і робити заяви у ЗМІ.

Однак, за даними аналітиків з VoxUkraine, її заяви складаються з правди десь на третину. В іншому ж це – лише вміла маніпуляція.

«З виступу Тимошенко ми можемо зробити такий висновок: політик дуже добре володіє фактами про газовий ринок, але воліє використовувати їх найбільш вигідним для себе чином, підганяючи дані під необхідну картину світу і висвітлюючи, ймовірно, тільки третину правди. Насправді газова картина в Україні інша – якщо користуватися повним набором даних», - пишуть VoxUkraine, коментуючи один з виступів Тимошенко в програмі Шустер-Live.

Юлія Тимошенко і Володимир Путін під час газових переговорів. Ялта, 2009 рік

4. Рента на газ

Про зниження тарифів Тимошенко любить говорити і в контексті зниження ренти на видобуток газу. За її словами, саме зменшення ренти дозволить знизити тарифи для населення. Вона навіть подавала відповідний законопроект на розгляд парламенту, проте тоді її не підтримали колеги по цеху – зокрема, з фракції БПП.

Насправді ж, зниження ренти вигідне, в першу чергу, не споживачам, а газовидобутку. У їх числі – найбільші українські олігархи Рінат Ахметов, Олександр Онищенко та інші.

5. Обвал курсу гривні

У 2008-му, коли Тимошенко була при владі, як прем'єр-міністр, в Україні стався різкий обвал гривні. Вона пояснила це спекуляціями і махінаціями українських банків і заявляла, що об'єктивних причин для стрибка курсу не було.

У заяві, яку зробив тоді Національний банк України, все пояснювалося зовсім по-іншому. Нацбанк звинуватив в обвалі гривні саму Тимошенко, назвавши її політику «популістською», а заяви – «цинічними».

Цього року історія з падінням гривні повторилася: Тимошенко звинуватила у стрибку курсу голову Нацбанку Валерію Гонтареву і заявила, що ту необхідно терміново звільнити. Лідер Батьківщини пояснила, що виною всьому тут – неконтрольований випуск гривні і маніпуляції приватних банків з грошима, наданими Національним банком на рефінансування. Гонтарева, своєю чергою, нагадала, що з 110 млрд грн наявної сьогодні заборгованості з рефінансування 77,7 млрд грн було видано в період з 2008 по 2009 рік. Тобто, якраз під час прем'єрства Тимошенко.

6. Захист космічної галузі

На публіці лідер Батьківщини активно виступає за те, щоб повернути до життя Конструкторське бюро Південне і Південмаш – Південний машинобудівний завод. Так, наприклад, вона заявляла, що «навколо конструкторського бюро зібралися стерв'ятники», а Південмаш «викреслили з життя».

У вересні Тимошенко разом з іншим політиком, схильним до популізму, Олегом Ляшком, подала проект закону про реструктуризацію заборгованості держкомпанії Південмаш перед бюджетом країни. Цей документ передбачав продовження погашення боргу до 2020 року і нульову ставку по ньому.

Компанія працює у зв'язці з конструкторським бюро Південне та втілює в реальність їхні креслення. Розслідування НВ показало, як менеджмент КБ Південне виводив гроші компанії через контрольований ним банк Новий. Проте ці факти не зупинили Тимошенко і Ляшка від накачування загрузлих у схемах компаній бюджетними грошима.

До речі, і Південмаш, і КБ Південне перебуають у Дніпрі, звідки родом сама Тимошенко. Можна припустити, що активність Батьківщини навколо цих держкомпаній – спроба привернути увагу свого електорату в цих регіонах.

7. Підтримка каналу Інтер

У жовтні цього року, після того, як радикально налаштовані активісти намагалися підпалити телеканал Інтер, Тимошенко раптово зробила заяву на його захист. Вона припустила, що канал опинився під прицілом через «об'єктивну і опозиційну» позицію щодо чинної влади. Нагадаємо, вже після початку війни на Донбасі Інтер неодноразово критикували за трансляцію російських серіалів, концертів з участю російських артистів.

Опозиційність тут – якраз і є та сама сполучна ланка між Інтером і Батьківщиною. Можливо, таким чином Тимошенко хотіла підвищити свої рейтинги в опозиційно налаштованого електорату – потенційної аудиторії Інтера.

Перли - одна з головних пристрастей Тимошенко в одязі.

8. Боротьба з офшорами

Цієї весни Тимошенко активно виступала за деофшоризацію. Так, у травні вона заявила, що Батьківщина зареєструвала відразу два законопроекти, які закрили всі можливості для відмивання грошей через офшори. Тоді ж вона говорила, що боротьбі з офшорами перешкоджає, зокрема, голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна. Тимошенко називала Южаніну бізнес-партнером президента Петра Порошенка.

У той же час, Тимошенко задекларувала офшорні доходи у свого власного чоловіка, бізнесмена Олександра Тимошенка. Мова йде про 693 тис. 183 грн, отриманих від компанії Toulouse Net LP (зареєстрована в Шотландії), 2 млн 390 тис 942 грн – від Diafox Consulting Limited (зареєстрована на Кіпрі).

Член фракції Батьківщина у парламенті Іван Крулько в коментарі НВ заявив, що не бачить у цій ситуації жодних суперечностей.

«А до чого тут Олександр Тимошенко?» - відповідає Крулько на поставлене йому питання про те, як можуть поєднуватися два законопроекти щодо деофшоризації від Тимошенко і офшорні доходи її чоловіка.

9. Багата перед бідними

У своїй роботі Батьківщина наголошує на спілкуванні з соціально незахищеними верствами населення – наприклад, цього літа виступила перед пенсіонерами Херсонщини. Але тут же осоромилася: з'ясувалося, що вона прийшла на цю зустріч у колекційних туфлях Gucci зі шкіри змії. Їх орієнтовна вартість може перевищувати $500.

Юлія Тимошенко на зборах перед пенсіонерами. Фото: Херсонщина онлайн via Facebook

Це – далеко не єдина дорога річ у гардеробі Тимошенко. Наприклад, у сесійній залі парламенту вона з'являлася в палантині з шовкового твілу з квітковим принтом французького дому Valentino. Його ціна – 6 тис. грн. Є у Леді Ю і вінтажна нитка Chanel з японських перлин вартістю 72 тис. грн, і окуляри цього ж бренду за 8 тис. грн. Деякі такі речі Тимошенко внесла в свою декларацію – наприклад, дві одиниці перлинних намиста, сережки, кільця і підвіски з дорогоцінним камінням. При цьому, вартість цих ювелірних виробів вона не вказала. Вищевказані туфлі від Gucci в декларації теж не згадуються.

Утім, модні експерти кажуть, що стиль Тимошенко все-таки змінився за останні кілька років. Вона намагається виглядати простіше – знову-таки, щоб здаватися ближче до простого народу.

«Раніше були якісь чудні жакети в стилі «королева-мати». Сьогодні ж це білі сорочки, окулярчики а-ля «офісний клерк», - розповів у коментарі НВ український дизайнер Андре Тан.

10. Шпильки і хвора спина

Херсонська історія – не перший випадок, коли Тимошенко опиняється в епіцентрі уваги через своє взуття. Потяг до підборів не полишав Леді Ю навіть у в'язниці, коли та відбувала покарання у газовій справі.

Тоді ЗМІ багато писали про захворювання Тимошенко – лікарі з німецької клініки Шаріте, які приїжджали в колонію до ув'язненої, поставили їй діагноз «хронічна грижа міжхребцевого диска» і заявляли, що готові прийняти її на лікування у себе. Так само в пресі публікувалися фото, де Тимошенко демонструє синці на руках і заявляє, що її били. Між тим, тоді ж стало відомо, що вона носить підбори навіть за гратами – в мережу потрапило відео з камер спостереження в палаті, де було видно, що екс-прем'єр пересувається з ходунками, але на підборах.

Тимошенко на Майдані відразу після того, як вийшла з колонії.

22 лютого 2014-го, Тимошенко, яка саме вийшла на свободу, приїхала на Майдан, власне в розпал революції. Вона з'явилася на публіці в інвалідному візку, але в черевиках на високих підборах, за що була сильно розкритикована громадськістю.

Суперечності у словах і вчинках не заважають Тимошенко та її партії лідирувати в політичних рейтингах. Український виборець ласий на популізм, і в Батьківщині це розуміють. Вмілий боєць телевізійних ефірів, Тимошенко уникає інтерв'ю, делегуючи функцію спілкування з пресою молодшим депутатам своєї політсили, які вміють розмовляти популярною сьогодні «мовою реформ». Але під «реформаторським нальотом» Батьківщини ховається суперечлива позиція Леді Ю, яка женеться за рейтингом і обіцяє нездійсненне.

Стаття вийшла друком у журналі "Новое время"