Фактчекінг заяв Олега Ляшка: більшість заяв виявилися маніпулятивними

Голова парламентської фракції «Радикальної партії Олега Ляшка» - народний депутат Олег Ляшко - використовує у своїх виступах неправдиві твердження. Такого висновку дійшли експерти проекту «Дослівно», проаналізувавши промову політика під час «Звіту фракції Радикальної партії» 3 грудня та його інтерв’ю на телеканалі Newsone від 24 грудня.

Фахівці відібрали кілька заяв парламентаря, який має намір висуватися на президентський пост. Із п’яти проаналізованих тверджень два виявилися маніпулятивними, ще два – неправдивими і лише одне не суперечило реальному факту.

«Олег Ляшко зазвичай звертався до маніпулятивних методів, оголошуючи про свої плани на посаді глави держави. Частина пунктів із програми політика залежить не від одноосібного рішення президента, а ухвалюється парламентом зокрема», - прокоментував результати дослідження голова Комітету виборців України Олексій Кошель.

Заява: Після президентських виборів перше, що я зроблю – я перегляну усі міжнародні угоди України. І ті угоди, які забирають в людей роботу і зарплату, я заставлю переглянути або розірву - зокрема, угода торгівельна про асоціацію [між Україною та Європейським Союзом] (24.12.2018, Телеканал NEWSONE)

Факт: Маніпуляція. Припинення дії Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом можливе лише за ухвалення відповідного закону Верховною Радою


Заява: [На] 3 млрд доларів у цьому році купили імпортного вугілля: російського, ПАРського, американського. (24.12.2018, Телеканал NEWSONE)

Факт: Правда. За даними Державної фіскальної служби, у січні-листопаді 2018 року Україна імпорутвала вугілля на 2,7 мільярда доларів. Із Росії надійшло вугілля на більщ ніж 1,5 мільярда доларів.


Заява: Я [у разі обрання президентом] поміняю закон: кожен, хто має євробляху, заплатить 500 доларів і забуде про будь-які податки. (24.12.2018, Телеканал NEWSONE)

Факт: Маніпуляція. Відповідно до Конституції, закони ухвалюються більшістю голосів народних депутатів. Президент підписує вже ухвалений документ, а також може виступити із законодавчою ініціативою.


Заява: Ми єдина команда, яка скрізь на кожних площадках вимагає виконання Будапештського меморандуму. (Youtube-канал Олега Ляшка 3.12.2018)

Факт: Неправда. Ще у 2014 році Верховна Рада на офіційному рівні звернулася до підписантів Будапештського меморандуму з вимогою дотримуватися зобов’язань. Постанову підтримала більшість із фракцій «Батьківщини», «УДАРу», «Свободи». Україна досі продовжує вимагати забезпечення дотримання зобов’язань на офіційному рівні.


Заява: За ініціативою «Радикальної партії» Росію визнали державою-агресором. (Youtube-канал Олега Ляшка 3.12.2018)

Факт: Неправда. Верховна Рада визнала Росію агресором, ухваливши закон «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», поданий до парламенту за ініціативою президента.