Фактчекінг заяв Юрія Бойка: більшість заяв не відповідають дійсності

Народний депутат та кандидат в президенти Юрій Бойко висловлює неправдиві та маніпулятивні заяви в рамках передвиборчої кампанії. Про це свідчать результати дослідження експертів проекту «Дослівно», які проаналізували виступи політика під час телеефірів.

Із п’яти заяв парламентаря одна є перебільшенням, дві виявилися маніпуляціями та ще дві - неправдивими твердженнями.

«Кандидат від політсили «Опозиційна платформа - За життя» зосереджується на критиці медреформи, тарифів та євроатлантичного курсу держави. Однак його аргументи проти зазвичай ґрунтуються на маніпуляціях даними або представленні неправдивої інформації», - зауважив голова Комітету виборців України Олексій Кошель.

Заява: За статутом країн НАТО, якщо країна має (стаття шоста статуту) на своїй території військовий конфлікт, вона не має права бути прийнятою в НАТО. (08.02.2019, Телеканал NewsOne)

Факт: Неправда. У Північноатлантичному договорі, який визначає процедуру набуття членства країни в Альянсі, відсутній пункт про заборону вступу до НАТО держави з територіальними суперечками чи неконтрольованим кордоном.


Заява: Вони (жителі села на Буковині, - ред.) коли отримали цей закон про освіту, вони жахнулися, тому що вони звикли говорити румунською мовою, нічого поганого в цьому не бачили, жили так десятиріччями. І раптом до них приходять і кажуть, що ви тепер повинні робити по-іншому, ви повинні говорити тільки українською мовою. (08.02.2019, Телеканал NewsOne)

Факт: Маніпуляція. У навчальних закладах не забороняється викладання мовою нацменшини. Воно залишається в дошкільних закладах і в початкових школах. В основній школі та старшій профільній загальноосвітні предмети викладатимуть українською. Водночас вивчення мови, літератури, історії нацменшини залишається мовою нацменшини.


Заява: За останні три роки, це вже офіційна статистика, 70 тисяч лікарів виїхало з країни. (08.02.2019, Телеканал 112 Україна)

Факт: Перебільшення. В Україні не ведеться офіційна статистика трудової міграції за професіями. Держстат офіційно називає лише загальну цифру трудових мігрантів.


Заява: Росія співпрацює з НАТО значно більше ніж Україна: за спільними програмами військових, за спільними навчаннями, за спільною участю в різних операціях. (08.02.2019, Телеканал NewsOne)

Факт: Неправда. НАТО призупинило практичне цивільне та військове співробітництво з Росією 1 квітня 2014 року.


Заява: Сьогодні по цінах це (1 кубометр газу, - ред.) не вище ніж 4900 грн. (08.02.2019, Телеканал 112 Україна)

Факт: Маніпуляція. Голова Нафтогазу Андрій Коболєв повідомив, що лише собівартість видобутку українського газу становить 250 доларів (7000 гривень) за тисячу кубометрів.