Фактчекінг заяв Олександра Вілкула: більшість заяв є маніпуляціями

Народний депутат від «Опозиційного блоку» та кандидат в президенти України Олександр Вілкул висловлював маніпулятивні заяви під час представлення своєї передвиборчої програми. Такого висновку дійшли експерти проекту «Дослівно», проаналізувавши виступи політика в телеефірі та на форумі «За мир і розвиток» 28 січня.

Із п’яти вибраних тверджень два не відповідали дійсності, ще три – були маніпуляцією реальних фактів.

«Олександр Вілкул схильний викривлювати реальні факти для увиразнення своїх передвиборчих промов. Також частина заяв була визначена як твердження, що не відповідають дійсності», – зазначив голова Комітету виборців України Олексій Кошель.

Заява: Реформа в її виконанні [в. о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун] - це закриття лікарень і введення платної медицини. (28.01.2019, Телеканал ICTV)

Факт: Перебільшення. У законах щодо медреформи не прописано закриття лікувальних закладів чи скорочення медперсоналу. Щодо плати за послуги, то екстрена, первинна та паліативна допомога, згідно з реформою, на 100% фінансуються державою. За деякі послуги передбачена співоплата пацієнта. Для людей, які не зможуть її покрити, передбачені медичні субсидії.


Заява: Я вважаю, що до миротворчого контингенту [на окупованому Донбасі] повинні увійти традиційно дружні для нас країни і нейтральні. Це Білорусь, Казахстан, Азербайджан. (28.01.2019, Телеканал ICTV)

Факт: Маніпуляція. Білорусь та Казахстан не можуть бути визначені як нейтральні країни, оскільки є союзниками Росії у військово-політичній Організації договору про колективну безпеку. Відповідно до українського законодавства, РФ визнана агресором та окупантом.


Заява: Газ видобуває українське державне підприємство «Укргазвидобування», там жодного відсотка приватного капіталу, це держпідприємство. Добувають за собівартістю 2000 гривень, продають за 8 550 за 1000 кубів. (20.01.2019, Youtube-канал Олександра Вілкула)

Факт: Неправда. За даними голови «Укргазвидобування», собівартість українського газу становить від 180 до 250 доларів (близько 5000 – 7000 грн)


Заява: Коли фізику, хімію, біологію, географію та астрономію об'єднують в один предмет - природа і людина називається, три години на тиждень викладання, - це ні що інше, як підготовка до дешевої низькокваліфікованої робочої сили. 20.01.2019, Youtube-канал Олександра Вілкула

Факт: Маніпуляція. Міністерство освіти і науки впроваджує курс «Природничі науки лише в межах експерименту у 10 класах. Він передбачений тільки для учнів, які не складатимуть ЗНО з природничих наук і не вступатимуть до відповідних вишів.


Заява: У сучасній Європі за пропаганду нацизму - в'язниця. Так куди нас веде українська влада? Той варіант України, який вони намагаються нам нав'язати, більше схожий на Європу - але на Німеччину 30-х років минулого століття. 20.01.2019, Youtube-канал Олександра Вілкула

Факт: Маніпуляція. 2015-го року Верховна Рада ухвалила закон, згідно з яким пропаганда націонал-соціалістичного (нацистського) режиму заборонена. Відповідальність передбачає, зокрема, обмеження чи позбавлення волі, а також конфіскацію майна.